Zwiększenie wydajności produkcyjnej

Vipro sp. z o.o.

Wyzwanie

Przy coraz większych potrzebach druku każda chwila się liczy Spadające nakłady poszczególnych zleceń i szeroka gama formatów oraz podłoży wybieranych przez klientów stają się normą na rynku drukarskim. Intensywny rozwój firmy i konieczność produkcji dużych ilości zróżnicowanych materiałów zaczęły przysparzać Vipro narastających trudności, zwłaszcza po otwarciu sklepu internetowego www.e-print.pl.
Zamówienia składane online wymagają natychmiastowej realizacji bez względu na nakład i rodzaj podłoża – od bardzo cienkich papierów po gruby karton. Firma chce też rozszerzyć ofertę o banery reklamowe i podkłady pod kalendarze. To wymagałoby możliwości personalizacji, szybkiej produkcji dużych nakładów oraz druk na papierze o zróżnicowanej gramaturze. Do tego potrzebne jest zupełnie nowe rozwiązanie technologiczne.

Nasze zadanie

Maszyny offsetowe wykorzystywane przez Vipro przestały nadążać za potrzebami coraz liczniejszych klientów. Właściciele firmy potrzebowali szybszej, wydajniejszej maszyny cyfrowej, która umożliwiłaby produkcję zróżnicowanych materiałów w bardzo krótkim czasie. Równie istotne było zachowanie wysokiej jakości druku nawet przy ekspresowych zleceniach, nietypowych formatach, cyfrowych próbkach wydruków przewidzianych do druku offsetowego czy niewielkich nakładach.
Wydajna produkcja tak zróżnicowanych materiałów (jak banery, druki wielkoformatowe, komponenty kalendarzy, katalogi czy spersonalizowane koperty) wymaga zaawansowanej technologicznie, szybkiej i wydajnej maszyny.

Rozwiązanie

Zespół Konica Minolta zaproponował firmie Vipro zakup maszyny AccurioPress C6085+LU. Urządzenie wyróżnia się niezwykle wysokim tempem pracy – jest w stanie wydrukować do niemal 100 stron na minutę bez utraty jakości druku. Urządzenie z łatwością adaptuje się do różnych formatów i podłoży. Dzięki temu drukarnia może szybko reagować na zlecenia i natychmiast przygotowywać druki w każdych parametrach i na różnych gramaturach papieru i kartonu.

AccurioPress C6085 okazała się idealnym rozwiązaniem dla zamówień niskonakładowych i krótkoterminowych, gdzie praca z maszynami offsetowymi była często zbyt powolna i nieekonomiczna. Dzięki zaawansowanej technologii pasowania kolorów AccurioPress C6085 okazała się też najbardziej godna zaufania w tworzeniu druków cyfrowych wysokiej jakości oraz przy drukowaniu próbek. Teraz klient może mieć pewność, że kolor na druku offsetowym zawsze będzie identyczny jak na próbkach przygotowanych metodą cyfrową na AccurioPress C6085.

Korzyści dla Klienta

Dzięki rozwiązaniu dopasowanemu do indywidualnych potrzeb firmy możliwe jest stabilne utrzymanie tendencji wzrostowej w rozwoju działalności firmy. Szybkość i wydajność AccurioPress C6085 okazały się nieprzecenionym atutem przy realizacji natychmiastowych zamówień. Jednym z haseł reklamowych firmy jest „Zamów rano, odbierz po południu”. Z nową technologią AccurioPress dotrzymanie tej obietnicy jest możliwe bez względu na specyfikacje projektu i duże obłożenie drukarni.
Ze względu na wyjątkowo wysoką jakość druku firma zyskuje zaufanie nowych klientów i jest w stanie podejmować się nawet wymagających i wieloetapowych zadań. To z kolei przekłada się bezpośrednio na ilość obsługiwanych zleceń i różnorodność projektów, gdyż maszyna AccurioPress C6085 pozwala na łatwą i wysoką jakościowo produkcję wydruków wielkoformatowych i materiałów uszlachetnianych oraz o na podłożach o zróżnicowanej gramaturze. Wszechstronność, szybkość i wysoka jakość druku zapewniane przez AccurioPress C6085 to dla Vipro przypływ nowych klientów, znaczna poprawa wydajności pracy zakładu i większa niż dotąd otwartość na różnorodne zlecenia.

O firmie

Firma Vipro sp. z o.o. została założona w 2001 roku jako wszechstronna drukarnia offsetowo- cyfrowa. Oferta obejmuje również świadczone na miejscu usługi introligatorskie oraz druk przez rozwijający się prężnie sklep internetowy www.e-print.pl. Drukarnia oferuje szeroki zakres usług poligraficznych na najwyższym poziomie dzięki regularnemu nabywaniu nowych maszyn, świadomie i starannie dobieranych do konkretnych potrzeb firmy i jej klientów.
Inwestycja w najnowszą maszynę Konica Minolta sprawiła, że zlecenie może być wykonane w ciągu zaledwie kilku godzin. Klient może u nas zamówić dowolny nakład, już od jednej sztuki – a my zawsze zagwarantujemy wysoki poziom wykonania.

Automatyzacja produkcji w drukarni działowej

Wydawnictwo UMK

Wyzwanie

Rosnąca ilość drukowanych pozycji (w tym dla profesjonalistów, wymagających wysokiej jakości) przy spadających nakładach 300 nowych tytułów rocznie i ponad 1000 dodruków, do dwóch tytułów drukowanych każdego dnia, codzienna, sprawna obsługa zamówień z własnej księgarni internetowej – to tylko niektóre zadania, Wydawnictwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród pozycji , jakie ono drukuje, są tu m.in. książki artystyczne czy historyczne. Zawierają one mnóstwo reprodukcji, zdjęć. Oczekiwania ich autorów są ogromne. To profesjonaliści, którzy spodziewają się bardzo wysokiej jakości i mają bardzo duże wymagania. Wydawnictwo od lat korzysta z rozwiązań Konica Minolta. Obecnie poszukiwało jednak nowej, bardziej wydajnej maszyny, która stałaby się odpowiedzią na jego aktualne potrzeby. W tym rosnącą ilość drukowanych pozycji, przy spadających nakładach (w ciągu ostatnich 20 lat zmniejszyły się one niemal trzykrotnie).

Nasze zadanie

Klient potrzebował rozwiązania bardziej wydajnego, zapewniającego wysoką jakość drukowanych tu tytułów, w tym zawierających reprodukcje, zdjęcia, które umożliwiłoby produkcję tego rodzaju książek w bardzo krótkim czasie i w wysokiej jakości. Wymagało to zaawansowanej technologicznie , szybkiej i wydajnej maszyny.

Rozwiązanie

Zespół Konica Minolta zaproponował Wydawnictwu UMK zakup maszyny AcccurioPress C6085. To doskonałe i wydajne rozwiązanie w zakresie kalibracji kolorów, co przekłada się na wysokiej jakości kolorowe wydruki. Zapewnia powtarzalność kolorów; każda wydrukowana przez wydawnictwo praca jest w tej samej kolorystyce. Maszyna oferuje również idealne pasowanie. Jej obsługa jest prosta i intuicyjna. Wysoce zautomatyzowane procesy powodują, że jeden przycisk uruchamia tu profesjonalną produkcję poligraficzną. Wydawnictwo zdecydowało się więc wdrożyć to rozwiązanie u siebie.

Korzyści dla Klienta

Dzięki implementacji maszyny AcccurioPress C6085 może ono obecnie oferować klientom jeszcze wyższą jakość i spójność kolorystyczną wydruków, oszczędzając przy tym czas na kalibrację urządzeń, optymalizując budżet i - co za tym idzie – zwiększyło swoją konkurencyjność na rynku. Maszyna otworzyła przed Wydawnictwem UMK zupełnie nowe możliwości - z jednej strony w zakresie prędkości, a co za tym idzie wydajności, ale przede wszystkim – jakości. AccurioPress C6085 to wydajne urządzenie, zapewniające prędkość drukowania do 85 stron na minutę. Wydawnictwo często otrzymuje tytuły do drukowania tuż przed ich promocją, spotkaniem z autorem itd. Dzięki maszynom cyfrowym Konica Minolta może reagować błyskawicznie. Również dodruki mogą być tu realizowane niemal od ręki. Od 2008 roku, kiedy swoją działalność oparło ono na druku cyfrowym, wszystkie tytuły są tu archiwizowane i każdy z nich można odnaleźć w księgarni internetowej wydawnictwa, by stąd go zamówić w dowolne miejsce. Bez maszyn cyfrowych taka działalność nie byłaby obecnie możliwa. Dzięki maszynie AcccurioPress C6085 pracownicy drukarni Wydawnictwa UMK (łącznie cztery osoby) mogą obecnie obsłużyć dane zlecenie w o wiele krótszym czasie i skupić się na innych czynnościach. Wdrożenie tego rozwiązania może mieć również wpływ na ograniczanie zatrudnienia, co z kolei przekłada się na niższe koszty prowadzonej działalności. Automatyzacja, jaka ma miejsce obecnie w drukarni, przekłada się bezpośrednio na niższe koszty przygotowalni. Dzięki inwestycji w maszynę Konica Minolta AcccurioPress C6085 w Wydawnictwie UMK zautomatyzowano wiele czasochłonnych i złożonych zadań, związanych z korektą jakości.

O wydawnictwie

Wydawnictwo Naukowe UMK jest jednym z największych wydawnictw uczelnianych w Polsce. Publikuje prawie 300 tytułów rocznie, w tym: monografie, rozprawy, podręczniki i czasopisma – z nauk humanistycznych, społeczno-ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych i medycznych. W zasobach wydawnictwa znajduje się obecnie kilkanaście tysięcy pozycji.
Wśród naszych pozycji (których nieustannie nam przybywa przy ich jednocześnie spadających nakładach) są między innymi książki artystyczne czy historyczne. Oczekiwania ich autorów są ogromne. To profesjonaliści, którzy spodziewają się bardzo wysokiej jakości i mają naprawdę bardzo duże wymagania. W tym zakresie maszyna AccurioPress C6085 jest bezkonkurencyjna.

Jakość, wydajność, bezpieczeństwo - druk na żądanie

Druk24h

Wyzwanie

Konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych w związku z rosnącą ilością zamówień oraz usprawnienia logistyki przyjmowanych zleceń w kontekście trzech punktów, gdzie prowadzona jest działalność.

Usługi poligraficzne "na żądanie", dostępne całodobowo, to bardzo specyficzny segment produkcji, weryfikowany nieustannie przez zmieniający się rynek i zwyczaje konsumentów. Na nim właśnie od wielu lat działa Druk24h - warszawska firma, dysponująca trzema punktami druku cyfrowego. Wykonuje różnego rodzaju prace komercyjne, zarówno mało- jak i wielkoformatowe. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, z czasem niezbędne stały się tu inwestycje w sprzęt o większej wydajności, zarówno w kontekście druku kolorowego jak i czarno-białego. Z kolei trzy lokalizacje (w różnych miejscach Warszawy) wymusiły usprawnienie procesów logistycznych, m.in. w zakresie odpowiedniego ulokowania wykonywanych prac i przydzielenia ich danej maszynie. Druk24h współpracuje z Konica Minolta od 2011 roku, kiedy to – po wygranym przetargu – zostało tu wdrożonych siedem maszyn tej marki: cztery monochromatyczne i trzy kolorowe. Inwestycje te były następstwem przekształcenia się Druk24h w firmę oferującą profesjonalne usługi poligraficzne: przygotowanie plików, druk i oprawę. W ubiegłym roku podjęta została decyzja o modernizacji części parku sprzętowego oraz o wdrożeniu workflow, który umożliwi „spięcie” w jeden system wszystkich maszyn Konica Minolta.

Nasze zadanie

Klient oczekiwał wymiany części maszyn kolorowych i czarno-białych na rozwiązania o wyższej wydajności, zwiększające moce produkcyjne, a jednocześnie – dające jeszcze większą pewność w związku z rosnącą ilością i różnorodnością (pod względem nakładu, zawartości czy kolorystyki) spływających zleceń, realizowanych w trzech lokalizacjach. Jednocześnie niezbędne stało się wdrożenie oprogramowania workflow, usprawniającego te procesy.

Rozwiązanie

Bazując na oczekiwaniach klienta oraz biorąc pod uwagę jego obecne i przyszłe potrzeby, Konica Minolta zaproponowała wymianę pięciu dotychczas użytkowanych maszyn na dwie maszyny kolorowe Accurio Press C2070 i trzy monochromatyczne bizhubPRO 1100 z finiszerami zszywająco-broszurująco-dziurkującymi. Jednocześnie rozpoczęły się prace związane z implementacją workflow, który docelowo ma "spinać" wszystkie maszyny Konica Minolta w jeden system. W kolejnym etapie zostanie on zintegrowany z całym systemem zarządzania produkcją Druk24h.

Korzyści dla Klienta

Wdrożenie pięciu nowych maszyn znacząco zwiększyło moce produkcyjne Druk24h, a także dało większą pewność w kontekście produkcji, jaka jest tu realizowana oraz jej specyfiki. Jeden z punktów działa w cyklu całodobowym przez wszystkie dni tygodnia, pozostałe dwa – w cyklu standardowym. Posiadanie dużej liczby innowacyjnych maszyn dało zatem firmie większą elastyczność i zabezpieczyło ciągłość produkcji. Stało się przy tym wyzwaniem logistycznym, dla którego rozwiązaniem jest wdrażany obecnie system workflow.

Całość ma z jednej strony poprawić wewnętrzne procedury, jakim podlega realizowana przez Druk24h produkcja, z drugiej – umożliwić jeszcze szybszą obsługę klientów. Funkcjonując jako sieć cyfrowych drukarń oferujących usługę "od ręki", Druk24h musi bazować na rozwiązaniach niezawodnych i wychodzących naprzeciw obecnym oczekiwaniom rynkowym. Klient dokonał wyboru dostawcy nowych maszyn biorąc pod uwagę przede wszystkim dotychczasową współpracę i poziom zapewnianej przez Konica Minolta obsługi posprzedażowej i serwisowej, jak też wysoki poziom technologiczny samych urządzeń. Swego czasu Druk24h zaufał marce Konica Minolta w strategicznym momencie swojego rozwoju, co obecnie zaowocowało kolejnym kompleksowym wdrożeniem.

O firmie Druk24h

Druk24h to warszawska firma dysponująca trzema punktami druku cyfrowego, specjalizująca się w realizacji zamówień "na żądanie" i oferująca swoje usługi przez całą dobę. Wykonuje różnego rodzaju prace komercyjne, zarówno mało- jak i wielkoformatowe: wizytówki, ulotki, broszury czy plakaty. Posiada rozbudowaną bazę sprzętową i software’ową, uwzględniającą rozwiązania do przygotowania plików, arkuszowe maszyny cyfrowe (kolorowe i monochromatyczne), plotery wielkoformatowe oraz bogato wyposażoną introligatornię. We wszystkich trzech lokalizacjach zatrudnia w sumie xxx osób.
Gdy po raz pierwszy decydowaliśmy się na urządzenia Konica Minolta, mogliśmy polegać głównie na zapewnieniach jej przedstawicieli odnośnie planowanej współpracy. Tym razem mieliśmy za sobą kilka lat owocnego partnerstwa, którego newralgicznym elementem jest oferowana nam obsługa serwisowa i posprzedażowa. Przy tak dużej liczbie maszyn i przy specyfice naszej działalności, zarówno czas reakcji jak i sposób rozwiązywania problemów są z naszego punktu widzenia bez zarzutu. Wybór dostawcy nowych rozwiązań produkcyjnych, biorąc jednocześnie pod uwagę progres jaki przeszły maszyny Konica Minolta w ostatnich latach, był zatem naturalny.

Paweł Grot, współwłaściciel Druk24h